През 1995 г. се формира катедра „Културология“ в структурата на Факултета по изкуствата към Югозападния университет „Неофит Рилски“ благодарение на усилията, опита и лидерските умения на проф. д-р Влъчко Кунчев, един от изявените български учени в областта на културата. Заедно с проф. д-р Надежда Драгова и с проф. д.изк. Валентин Ангелов разкриват новата университетска специалност „Културология“, отговаряща в най-голяма степен на духа и културното богатство на Югозапада и предоставяща на студентите множество умения за реализация в социално-културния сектор. Проф. д-р Надежда Драгова е един от основателите на Катедрата по културология, учен с международно признание, с големи заслуги към балканистиката, изкуствознанието, възрожденското и съвременното литературознание, фолклористиката и медиевистиката. Проф. д.и.н Валентин Ангелов е виден изкуствовед, aвтop нa множество научни трудове в областта на изкуствознанието, ecтeтикaта, изoбpaзитeлнoто изкycтвo и фолклористиката.

Особено място за утвърждаване на катедрата в университетското образователно пространство имат нейните по-сетнешни ръководители – доц. Светлана Христова, доц. д-р Татяна Стоичкова, доц. д-р Мария Вълкова, проф. д.н.к. Ангел Ангелов и доц. д-р Татяна Шопова, които с енергия и ентусиазъм успяваха да преодоляват трудностите и ограниченията. Със своите организаторски способности и професионален опит те допринесоха за постиженията на катедра „Културология” в учебно-преподавателската и научноизследователската дейност.

През 2009 г. и 2014 г. доц. д-р Мария Вълкова инициира още две специалности в катедрата – „Култура и медии“ и „Култура и културен туризъм“, за да се разшири спектъра от възможности за обучение и образование и се даде по-голяма перспектива за професионална реализация на студентите. Осигуряването на висококвалифицирани специалисти с качествени знания и умения за критическо мислене и творчески подход към решаване на проблемите е първостепенна задача за преподавателите в катедра „Културология“. Чрез предоставяне на най-важните научноизследователски и практически инструменти, обучението в трите специалности дава възможност на студентите да осмислят и разберат нарасналата роля на културата в съвременния свят за човека и за неговото духовно израстване. Предлаганите три специалности в катедрата  отговарят в голяма степен на непрекъснато изменящите се условия на пазара на труда в Югозападния регион на страната.

През 2016 г. специалност „Културология“ е преименувана в „Културология и културен мениджмънт“.

Всяка от трите специалности има своя специфичен облик и предоставя възможност на студентите да получат нужните умения и компетенции за работа в културната, медийна и бизнес среда, в държания и частния сектор.

Студентите в катедра „Културология“ се подготвят да правят компетентни задълбочени анализи на културните явления и динамиката на културата в контекста на общото социокултурно развитие. Осигуряват се възможности и за допълнително обучение на студентите в чуждестранни университети в рамките на Европейския съюз като: Университета за чужденци в град Перуджа и Университета на Флоренция, Университета за приложни науки в Турку (Финландия), Ягелонския университет в Краков, в Института за културен мениджмънт в Лудвигсбург (Германия). Студентите получават многопрофилна професионална подготовка, която им помага да се реализират в широк кръг професионални позиции в сферата на културата, културния туризъм, мениджмънта, предприемачеството, в медиите и пр.

Катедрата предлага на завършилите в бакалавърските програми да продължат обучението си в три магистърски програми: „Културно наследство и културен туризъм“, „Интернет, нови медии и култура“ и най-новата програма по „Медии, продуцентство и бизнес“.

Катедрата поддържа фейсбук страниците:

и инстаграм каналите:

където се презентират актуални събития и постижения на студентите.

Катедрата е създадена през 1991 г. с решение на Академическия съвет на ЮЗУ „Неофит Рилски“. В съответствие с промените в действащото законодателство и с промените в структурата на университета, от 1992 г. специалностите „Актьорско майсторство“, „Филмова и телевизионна режисура“, „Филмово и телевизионно операторство“, „Филмов и телевизионен монтаж“ са включени в структурата на Факултета по изкуствата, в който се обучават студенти в следните професионални направления: „Театрално и филмово изкуство“, „Музикално и танцово изкуство“, „Изобразително изкуство“, „Социология, антропология и науки за културата“.

В катедра „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ има разработена стратегия за развитие на професионалното направление 8.4. Театрално и филмово изкуство, чиито основни цели и приоритети са в съответствие с мисията и стратегията на ЮЗУ „Неофит Рилски“, както и съдържат и отчитат спецификата на обучение.

МИСИЯТА на катедра  „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ е:

  • да предоставя висококачествено образование – с творческа, теоретична и практическа подготовка;
  • да гарантира успешна реализация на завършилите в областта на киното, телевизията и театъра;
  • да създава висока техническа квалификация, в синхрон с динамиката на новите технологии в областта на киното, телевизията и театъра;
  • да поддържа широка обща култура и умения в разнообразните области на изкуството и творчеството;
  • да предоставя възможности за извършване на научноизследователска дейност в областта на аудио-визуалните изкуства, медиите, образованието и културата;
  • да създава произведения, които утвърждават имиджа на българското изкуство в национален и международен план.

ВИЗИЯТА за развитието на катедра „Телевизионно, театрално и филмово изкуство“ е да се развива като важна част от образованието по изкуство в страната, да се утвърди като център за обучаване и изграждане на творци, които със своите постижения да допринасят за издигането на авторитета на българското кино, телевизия и театър.

Да създава своите програми в съответствие със световните тенденции за развитие  на  образованието в областта на изкуството и културата, да въвежда най-новите технологични достижения. С творческата дейност и завоевания на преподаватели и студенти да увеличава авторитета на катедрата във Факултета по изкуствата, във ЮЗУ „Неофит Рилски“, в страната и чужбина.

ПРИОРИТЕТИ :

  • усъвършенстване на учебните програми за обучението на бакалаври и магистри в синхрон със съвременните тенденции в образованието в областта на изкуствата;
  • хармонизиране на учебните програми с бързо развиващите се технологии в областта на киното и телевизията;
  • да се създават високостойностни художествени произведения, които да са конкуренти в страната и чужбина;
  • да се усъвършенстват докторските програми, като се акцентира върху разработването на важни и актуални проблеми от областта на изкуството;
  • да се усъвършенства съвместната дейност на преподаватели и студенти при създаване на художественотворчески произведения;
  • да се внедряват най-новите технологични постижения в областта на киното, телевизията и театъра;
  • да се придобиват широка обща култура и умения в разнообразните области на изкуството и творчеството.

ОСНОВНИ РЕСУРСИ, необходими за реализирането на стратегическите цели са:

  • съвременна техника и иновативни средства за обучение;
  • повишаване на квалификацията на преподавателския състав;
  • утвърден в професиите и мотивиран преподавателски състав;
  • оригиналност и креативност в художественотворческите произведения.

В катедра „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ са разработени специфични методики за осигуряване на съвременните начини и форми на преподаване. Спецификите на обучението по изкуства се изразяват в следното:

  • реализиране на усвоените знания с практическо приложение на теоретичната подготовка;
  • прилагане на придобитите знания чрез творчески изяви – изложби, концерти, прожекции, спектакли, участия във фестивали в страната и чужбина;
  • публичност на усвоените знания чрез творчески изяви;
  • самостоятелност и творчество в процеса на обучение, които по необходимост се формират и проявяват в по-голяма степен в професионалната подготовка;
  • непрекъснатия преход от теория към практика и обратно.

Катедрата разполага със съвременна телевизионна, филмова и монтажна техника.   През 2019 г. в катедрата са открити Филмово и ТВ студио, оборудвани с най-съвременна техника, театрална зала със 180 места , камерна зала, зала за репетиции. Това дава възможност на студентите да придобиват знания и умения, необходими за бъдещата им творческа реализация. Един от акцентите в обучението на студентите е засиленото практическо приложение.

В катедрата преподават изявени творци от областта на киното, телевизията,  театъра. За преподаватели се привличат и изявени творци в областта на културата, което  приобщава теоретичните познания с практическите умения, които са в основата на бъдещата им творческа реализация.

Завършилите специалностите от направление 8.4. Театрално и филмово изкуство се изявяват и реализират успешно в различните сфери на филмовото, телевизионното и театралното изкуство.

Реализацията на завършилите е над 80%.Голяма част от възпитаниците на катедрата са носители на престижни награди на национални и международни фестивали.

 Голяма част от възпитаниците на катедрата са носители на престижни награди на национални и международни фестивали.

Катедрата поддържа фейсбук страницата:

където се презентират актуални събития и постижения на студентите.

Катедра „Изобразително изкуство“ функционира от 1978 година и се развива съобразно съвременните тенденции в обучението по изобразително изкуство. От 1992 година е открита специалността „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“, а през 1997 г. специалността „Промишлени изкуства – мода“, която през 2015 г. е преименувана в специалност „Мода“. През тези години студентите, приети да се обучават за учители по изобразително изкуство, а редом с тях и бъдещите дизайнери на облекло, се ползват от добрите условия и установени традиции на преподаването. Удобни ателиета и учебни помещения предлагат на всеки един студент да рисува, да скулптира или да изпълнява в графичен материал своите учебно-творчески задачи. Модните дизайнери проектират и реализират своите скици в красиви облекла и костюми, в добре оборудвани шивашки ателиета. Специализирана читалня в просторната библиотека към Университета предоставя албуми за художници, теоретико-исторически съчинения за изобразителните изкуства, както и пособия, свързани с облеклото, модата и съвременните процеси на създаване в тази област  (моден дизайн). Свободното ползване на модерни технологии и компютърно изпълнение на задачите, набавянето на актуална информация чрез интернет също улесняват ранната ориентация на бъдещите специалисти към настоящата действителност в България и в чужбина. Зрително, живо докосване до исторически шедьоври и текущи авангардни прояви се осъществява чрез разнообразно показване на художествени творби с видеофилми и мултимедийни технологии – в теоретичните часове по история и теория на изобразителните изкуства. Осигурените експозиционни площи дават възможности студентите да показват своите творчески постижения.

Привлекателна, съвременна, обичана от студенти и преподаватели, е утвърдената педагогическа традиция, кратко назована Лятна академия „Ковачевица“. Вече 25 години всички студенти, обучавани в двете специалности на катедра „Изобразително изкуство“, рисуват на открито, работят в прелестните планински места на старинното селище Ковачевица. Ежегодните изложби след тези свободни изяви, естествено приближаващи обучавани и преподаващи, донасят радостта от досега с природата, с живата още традиция и старина в това селище.

На студентите е дадена възможност да надградят своите знания и в две магистърски програми: „Педагогика и социален формат на изобразителните изкуства“ и „Графичен и рекламен дизайн в модата“, също и в докторска програма „Дизайн и пластични изкуства“.

Към двете бакалавърски специалности и двете магистърски програми в катедрата е сформиран екип от преподаватели с доказани качества в преподавателската и художественотворческата дейности. Студентите – бъдещи педагози и модни дизайнери, се обучават от проф. д-р Емил Куков, проф. д-р Ралица Игнатова, проф. Георги Драчев, доц. д-р Диана Захариева, доц. д-р Анна Покровнишка, доц. д-р Татяна Христова, доц. д-р Здравка Лисийска, гл. ас. д-р Росица Рангелова, гл. ас. д-р Милка Александрова, ас. Йордан Йорданов, старши преподавател Мария Онтева и преподавател Румен Дешев, които продължават традициите и развиват постиженията, създадени в предишните десетилетия от проф. д-р Нина Христова, проф. Игнат Игнатов, проф. Борислав Стоев, проф. Димитър Сотиров, проф. Евгений Кузманов, проф. Димитър Бойков, проф. Пламен Вълчев, проф. Румен Райчев, проф. Красимир Джидров, проф. Еленко Томов, доц. д-р Тодорка Каменова, доц. д-р Мария Блажева, доц. Христо Шапкаров, доц. Стефан Стоянов, доц. Атанас Дафинов, доц. Ивайло Попов, доц. Димитър Костадинов, доц. Никола Буков, доц. Христо Добаров и др.

Всички тези достойни преподаватели направиха специалностите „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ и „Мода“ желани и престижни в Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград.

Актуална информация за дейностите на катедра "Изобразително изкуство" се презентира във фейсбук страниците:

 

Катедра „Хореография“ в Югозападния университет „Неофит Рилски“ е създадена през 1992 г. Първоначално специалността е „Хореографска педагогика“ в секция „Хореография“ към катедра „Музика“. Понастоящем катедрата е обособена като отделна във Факултета по изкуствата и предлага възможност за обучение по две бакалавърски, две магистърски и една докторска програма.

Всички специалности в катедрата са акредитирани за максималния срок от 6 години – до 2027 г.

Преподавателският колектив е съставен от доказани професионалисти, изявени учени, творци и специалисти в областта на сценичното изкуство – доц. Георги Гаров, проф. д. изк. Анелия Янева, проф. Николай Цветков, гл. ас. д-р Стефан Йорданов, ас. Пламена Моралиева, ас. д-р Верка Божкова, ас. д-р Силвина Владова и ас. Джулия Йорданова.

Специалност „Българска народна хореография“ определя професионалното предназначение на специалиста с образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ и с професионална квалификация „Хореограф“ към професионално направление 8.3 „Музикално и танцово изкуство“, както и квалификационните изисквания към неговата подготовка.

Специалност „Съвременна хореография“ определя професионалното предназначение на специалиста с образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ и с професионална квалификация „хореограф-режисьор“ към професионално направление 8.3 „Музикално и танцово изкуство“.

Форми на обучение – учебните програми и в двете специалности са с продължителност 4 години, редовно обучение. Предлага се и индивидуална форма на обучение с облекчен режим за посещение на лекции и упражнения.

„Хореографска режисура“ определя професионалното предназначение на специалиста с образователно-квалификационна степен „Магистър“ и с професионална квалификация „хореограф-режисьор“ към професионално направление 8.3 „Музикално и танцово изкуство“. Срок на обучение – 1 година (два семестъра) – редовно обучение – за продължаване обучението на студенти, придобили образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ в професионално направление  8.3 „Музикално и танцово изкуство“.

„Теория и критика на хореографското изкуство“ определя професионалното предназначение на специалиста с образователно-квалификационна степен „Магистър“ и с професионална квалификация „хореограф-хореолог“ към професионално направление 8.3 „Музикално и танцово изкуство“. Срок на обучение – 1 година (два семестъра) – редовно обучение – за продължаване обучението на студенти, придобили образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ в професионално направление 8.3 „Музикално и танцово изкуство“.

Катедрата поддържа фейсбук страници, посветени на:

където се презентират актуални събития и постижения на студентите.

Катедра „Музика“ е създадена през 1976 г. и е една от основополагащите за ЮЗУ „Неофит Рилски“. Традициите в сферата на музикалното образование са съчетани с високото професионално качество на преподавателския състав и с достъпна цена на обучение. Тези компоненти предоставят едни от най-добрите условия в България за професионалната подготовка на младите хора. Специалностите в направление 1.3. Педагогика на обучението по… са акредитирани през 2020 г., а специалностите в направление 8.3 Музикално и танцово изкуство през 2021 г. от НАОА за максималния срок от 6 години.

Информираността и оригиналността са качества, необходими за успешната реализация на всеки човек във всяка област и особено в изкуството. Катедра „Музика“ предлага на младите хора възможността да се срещнат, обучават и да изградят своите професионални умения в творческа среда.

Академичният състав на катедрата включва 17 преподаватели на основен трудов договор и над 20 преподаватели на хонорар. От преподавателите на основен трудов договор – 6 са хабилитирани, трима са професори и трима са доценти, има двама доктори на изкуствознанието и четиринадесет доктори.

Доброто сътрудничество на Югозападния университет „Неофит Рилски“ с професионални състави и институции като Биг Бенд – Благоевград, Камерна опера, Ансамбъл „Пирин“, Радио Благоевград и др. дават добри възможности на студентите да приложат на практика придобитите в обучението си способности и да усетят реалната сцена.

Катедра „Музика“ разполага с многобройни учебни зали, оборудвани с музикални инструменти и учебна техника, с две камерни концертни зали,  с орган, два рояла, озвучителна техника и пр. През 2019 година за обучението в катедрата е открито Звукозаписно студио, оборудвано с най-съвременна техника.

Катедрата поддържа профили в Facebook и Instagram, където се презентират актуални събития.