На 24 Февруари 2024 година, гр. Мелник събра представители на няколко научни института, които обсъждаха проблемите по опазването и социализирането на културното наследство в България. Научният семинар се проведе под надслов „Траки, вино и култура“, като доминиращо присъствие и участие имаше от страна на „Факултет по изкуствата“ към Югозападния университет „Неофит Рилски“, който е и съорганизатор на събитието.
От 2024 година семинарът се организира като съвместна инициатива с Международна научна конференция „Живо културно наследство: Опазване, практики, информационни технологии” (LCH2024) и като част от научните мероприятия на Интердисциплинарна научна мрежа INIS и Европейската асоциация на фолклорните фестивали (ЕАФФ) в периода 22 – 25 февруари 2024 г. /четвъртък - неделя/.
Откриването на събитието започна с музикален поздрав от студенти в специалност "Изпълнителско изкуство - Народно пеене", от класа на доц. д-р Бинка Добрева - ръководител на катедра "Музика" във Факултет по изкуствата.
Интерес предизвика и иновативния доклад на доц. Антон Генов и ас. д-р Анастас Ифандиев -„Дигитални технологии за документиране на скални светилища от югозападна България“, който показа работа с иновативни технологии в представянето на културното наследство.Семинарът завърши с Творческа работилница - Винорел „Изкуство вдъхновено от виното“, ръководена от студенти и преподаватели от катедра „Изобразително изкуство“ на ЮЗУ "Неофит Рилски" - проф. д-р Емил Куков, доц. д-р Диана Захариева, преп. Румен Дешев и студентите Наталия Димитрова, Радина Карамфилова и Ана-Мария Миладинова от 1 курс ПОИИ, Венцислав Захариев и Евтимка Симеонова от 3 курс ПОИИ и Жаклин Въчкова от 3 курс Мода. Интересният уъркшоп може да видите във видето: https://www.youtube.com/watch?v=hoRKnNxAoKg