Катедра „Изобразително изкуство“ във Факултета по изкуствата организира вълнуваща среща със своите успешни алумни от Випуск 1997 на специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“.

По случай 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в изложбеното пространство, оформено във фоайето на УК 1 на Югозападния университет се откри обща изложба на бивши възпитаници на катедрата.

На събитието присъстваха проф. д.н. Йордан Гошев директор на дирекция „Стратегически комуникации и издателска дейност“, доц. д-р Валери Пастармаджиев декан на Факултета по изкуствата и неговите заместници доц. д-р Диана Захариева и доц. д-р Димитрия Спасова, преподаватели, студенти и почитатели на изкуството.

Изложбата откриха проф. д-р Емил Куков, проф. Георги Драчев и ас. Йордан Йорданов, който е и куратор на изложбата. Професорите емоционално приветстваха участниците, като споделиха изключително приятното чувство на радост и гордост, от добре свършената работа в обучението. Те отбелязаха, че голяма част от творците са запазили творческата си енергия и са се развили още повече по отношение на изкуството което създават, също и като професионална реализация. Всеки от тях е намерил оригинален художествен изказ и стил в работите си.

В експозицията преобладават живописните произведения и техники, но има и творби от областта на графиката, приложно-декоративното изкуство, текстилния десен и графичния дизайн.

Участват 16 автора с 35 живописни творби, 6 графики, 5 приложно-декоративни и 6 авторски принта върху копирна.

Кратко представяне на авторите и най-основното за тях:

Ася Велева – родена в Берковица. След завършване на образованието в ЮЗУ “Неофит Рилски“ от 1997 г. до 2003 г. учи История на изкуството и Археология във Франция. Работи в археологически музей и участва в подводни разкопки в река Рона. Прави и технически рисунки свързани с откритите фрагменти по дъното на р. Рона и други обекти. Има фирма за шиене на защитни калъфи на яхтено оборудване. Шие и чанти със собствен почерк и дизайн. Занимава се с живопис и приложни изкуства. В творбите, разбира се, се вижда и огромният интерес към морето и всичко, което е свързано с него.

Антон Гошев – роден в Благоевград. Работи в областта на живописта. Вече тридесет години се е утвърдил като уникален живописец. Има множество самостоятелни изяви в Благоевград, Перник, София, Кюстендил, Пловдив, а също в Париж, Унгария, Северна Македония, Турция, Русия и други. От 1997г. е член на СБХ. През 2004 г. е награден със специализация в Париж в ателиетата на Cite des arts. Много от творбите му са в частни колекции в САЩ, Полша, Франция, Гърция и др.

Бисер Лапев – роден в Кюстендил. Работи в областта на живописта. Ярък и експресивен творец. Има над 20 самостоятелни изложби. Творбите му са собственост на частни колекции в България, Гърция, Македония, Сърбия, Италия, САЩ, Франция и други. Също така е управител на галерия „Ищар“ – гр. Кюстендил, в която със своята съпруга развива активна творческа дейност.

Георги Славков – роден в Кюстендил. Още по време на следването започва да работи в сферата на театралната сценография и така вече над 30 години. Съдбата му е свързана с театър „Никола Вапцаров“- гр. Благоевград. Участва в създаването на над 100 сценографии и костюми. Получава и много награди в тази област. Работи и като живописец, където също е високо оценен с ярките си индивидуални качества.

Елена Шуманска – След завършването си създава свое ателие, в което работи с деца и възрастни обичащи и желаещи да се развиват в областта на изобразителното изкуство. Участва в изложби съвместно с творци от Благоевград и други.

Еленко Велков – роден в Благоевград. Работи като учител по изобразително изкуство в СОУИЧЕ „Св. Климент Охридски“- гр.Благоевград. От 2008г. до 2018г. е зам. директор в същото училище. От 2018 г. до 2021 г. е зам. директор по УД в ЦПЛР – ЦЛТРДБ- гр. Благоевград. От 2021 г. до сега е зам. директор по УД в Трето основно училище „Д. Талев“- гр. Благоевград и учител по изобразително изкуство. Като творец се изявява в областта на приложната графика и графичния дизайн. Прави запазени знаци, плакати и брошури и други материали свързани с дейността на образователните и културни институции.

Иванка Георгиева – родена в Перник. След завършване на ЮЗУ “Неофит Рилски“ пътят я отвежда в САЩ, където надгражда опита и знанията си в художествената академия в Сан Франциско. Забелязана е от прочутата модна дизайнерка Даян Фон Фюрстенберг, която я кани да работи в екипа й. Работи и за дизайнери като: Зак Поусън, Елиза Паломино и модната компания Saint John. Като изявен текстилен дизайнер преподава и в Academy of art в Сан Франциско. Към момента работи със световни брандове в областта на текстилния дизайн и принт. Развива успешно и своя дизайнерска серия от облекла и аксесоари. Изключителен специалист в областта си!

Йордан Йорданов – роден в Кюстендил. След завършването си работи като график-лаборант, асистент и по настоящем е докторант във Факултета по изкуства на ЮЗУ “Неофит Рилски“. Работи в областта на графиката, иконописта и живописта.

Мирослав Асенов – роден в Бяла Слатина. Изключителен творец с многостранни възможности. Основно се занимава с иконопис и стенопис в православните храмове. Автор е на много стенописи: храм „Св. Константин и Елена“- с. Горни Лозен, Софийско; храм „Успение Богородично“- гр. Хасково; храм „Св. Георги“- с. Ябълково, Кюстендилско; храм „Св. Панталеймон“- гр. Хисаря; храм „Възпение Господне“- кв. Бояна, София и много други.

Нела Тонева – родена в гр. Трявна. Работи като педагог по изобразително изкуство и графичен дизайн от завършването си в ЮЗУ “Неофит Рилски“- гр. Благоевград. Работи в областта на живописта като включва и елементи на декоративно-приложните изкуства.

Светла Александрова – родена в Кюстендил. Работи като преподавател по изобразително изкуство в гимназия „Неофит Рилски“ – гр. Кюстендил. От 2009 г. е уредник в художествена галерия “Владимир Димитров майстора“, завеждащ „Научен архив“ и „Фондове“. Нейни текстове са публикувани в местния печат, бюлетина на СБХ, списание „Лик“, известия на Исторически музей - гр. Кюстендил и други. Притежава широка обща култура в областта на изобразителното изкуство и не само. Работи в областта на живописта.

Д-р Светлин Абаджиев – роден в Благоевград. Работи като учител по изобразително изкуство и понастоящем е директор на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“- гр. Благоевград. Като творец се изявява в областта на живописта. Акварелът е неговата любима техника. Има множество самостоятелни изложби и награди. Експресивен и богат колорист. Хонуруван преподавател е в катедрите „Изобразително изкуство“ и „Културология“ към Факултета по изкуствата на Югозападния университет.

Славица Марковска – родена в Битоля – Северна Македония. Занимава се с живопис и декоративно изкуство. Преподавател е по изобразително изкуство в училище „Елпидо Караманда“- Битоля. Наскоро е създала и ателие за работа с възрастни, желаещи да рисуват. Участва в общи изложби на художници в региона.

Христо Маврев – роден в гр. Разлог. Работи като илюстратор в Англия и Гърция. Развива своя уникална живописна техника с акрилна паста. След като се е запознал с много културни общности в Англия, Атина, Авганистан, Ню Йорк, Париж, Швейцария, Израел, се завръща отново към българските си корени и традиции в творческите си търсения.

Царимира Георгиева – родена в Монтана и израснала в Пазарджик. Бакалавърската си степен завършва в ЮЗУ „Неофит Рилски“- гр. Благоевград. Завършва и магистратура в СУ „Св. Климент Охридски“. Специализира „Арт терапия“ в Нов Български университет. Към момента работи като учител в „Центъра за личностно и творческо развитие на децата“- гр. Благоевград, работи и като ментор и базов учител към ЮЗУ „Неофит Рилски“- гр. Благоевград. Също така е съосновател и преподавател в обучителен център „Монтесори“- гр. Благоевград. Работи в направление живопис. Участва в общи и самостоятелни изложби. Творбите са й притежание на частни колекции в Европа и САЩ.

Юлия Дешева – работи като учител в трето ОУ “Д. Талев“- гр. Благоевград. Работи в областите живопис, илюстрация и иконопис. Притежава изключителна техника и усет към детайла в творбите си. Участва в общи изложби на творци в гр. Благоевград.

Катедра „Изобразително изкуство“ изказва благодарност към доц. д-р Биляна Топалова р-л катедра „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ и на магистър Стойко Поповски за осигуреното фото заснемане на събитието.